آمینکسیل Aminexil چیست

آمینکسیل (Aminexil) چیست؟ در مقایسه با ماینوکسیدیل بهتر است؟

در این مقاله می‌خوانید

آمینکسیل برای درمان ریزش مو و تقویت رشد مو در افرادی که دچار آلوپسی هستند، تجویز می شود. این ماده با افزایش گردش خون در فولیکول های مو باعث افزایش رشد مو شده و از سفت شدن ساقه مو و تجمع کلاژن در اطراف آن جلوگیری می کند.

از آمینکسیل می توان برای درمان ریزش موی ارثی در زنان و مردان (آلوپسی آندروژنیک) استفاده کرد. این دارو هیچ عارضه جانبی ندارد. توصیه می شود در طول دوره درمان از محصولات حالت دهنده مو استفاده نکنید.

همچنین مشخص شده است که آمینکسیل در مراحل اولیه ریزش مو نتایج بهتری داشته و در مراحل پیشرفته ممکن است تأثیری نداشته باشد. داروی آمینکسیل اغلب همراه با ماینوکسیدیل استفاده می شود اما در برخی موارد می توان از آن به تنهایی استفاده کرد. در حالت ایده آل، تنها دو دوره درمان در سال کافی است و هر دوره به مدت 6 هفته طول می کشد.

توجه: اطلاعات ذکر شده در این متن بر اساس ترکیبات این دارو است. موارد مصرف و اثرات دارو ممکن است برای افراد مختلف متفاوت باشد. قبل از مصرف این دارو توصیه می شود با پزشک متخصص پوست و مو (درماتولوژیست) مشورت کنید.

نحوه عملکرد آمینکسیل

آمینکسیل به طور خاص برای فولیکول‌های مو که با گذشت زمان ضعیف می‌شوند، خاصیت ارتجاعی و نرم شدن ساختار کلاژن را بهبود می‌بخشد، جریان خون مویرگی را در فولیکول‌های آسیب‌دیده افزایش می‌دهد و رشد موهای قوی‌تر و سالم‌تر را تحریک می‌کند.

این ماده با مهار فعالیت آنزیمی به نام لیزیل هیدروکسیلاز عمل می‌کند که مسئول توسعه و سخت شدن ساختار کلاژن اطراف فولیکول مو است.

آمینکسیل باعث گشاد شدن رگ‌های خونی شده و در نتیجه جریان خون به فولیکول‌های مو را بهبود می‌بخشد. این خاصیت مزایای زیادی به همراه دارد، از جمله:

 • جلوگیری از ریزش مو
 • تشویق به رویش مجدد مو
 • تحریک رشد موهای بلندتر و ضخیم‌تر

بسیاری از محصولات تقویت‌کننده مو در ترکیب با سایر مواد تشکیل‌دهنده اثرگذاری بهتری دارند.

اثربخشی آمینکسیل همچنین به شکل محصول مورد استفاده، مانند سرم مو، کرم مو، ماسک و غیره بستگی دارد.

تحقیقات نشان داده است که سرم‌های مو در کنترل ریزش مو بسیار مؤثر هستند.

این سرم‌ها با ایجاد یک لایه محافظ روی تارهای مو و افزایش استحکام و ضخامت فولیکول‌های مو عمل می‌کنند. این امر به طور قابل توجهی به کاهش ریزش مو کمک می‌کند و ظاهری درخشان و بدون وز به موها می‌بخشد.

به دنبال سرم‌های کنترل ریزش موی باکیفیت باشید که حاوی مواد تشکیل‌دهنده تأییدشده بالینی برای تقویت رشد مو، بهبود ساختار مو و جلوگیری از سنتز DHT (هورمون دخیل در ریزش موی ژنتیکی) باشند.

از آنجایی که آمینکسیل یک فرمولاسیون آرایشی-دارویی با تحقیقات گسترده است، تاکنون عوارض جانبی بسیار کمی مانند قرمزی و خارش برای آن ثبت شده است.

با این حال، توصیه می‌شود قبل از مصرف، تست حساسیت انجام دهید.

عوارض جانبی آمینکسیل

 • سردرد: سردرد یکی از شایع ترین عوارض جانبی آمینوکسین است که معمولا خفیف و گذرا است.
 • واکنش آلرژیک: در برخی افراد، آمینوکسین ممکن است باعث واکنش های آلرژیک مانند خارش، قرمزی، تورم و کهیر شود.
 • بثورات پوستی: بثورات پوستی مانند قرمزی، خارش و پوسته پوسته شدن در محل استفاده از آمینوکسین ممکن است رخ دهد.
 • درد قفسه سینه: در موارد نادر، آمینوکسین ممکن است باعث درد قفسه سینه شود. اگر این علامت را تجربه کردید، مصرف دارو را قطع کرده و فوراً به پزشک مراجعه کنید.
 • ادم (تورم): تورم دست ها، پاها یا صورت ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی آمینوکسین رخ دهد.
 • درماتیت: درماتیت به التهاب پوست اشاره دارد که می تواند با قرمزی، خارش و سوزش همراه باشد.
 • رشد غیرطبیعی مو در صورت و بدن زنان: در برخی زنان، آمینوکسین ممکن است باعث رشد مو در قسمت های ناخواسته صورت و بدن مانند گونه ها، چانه و پشت لب شود.

توصیه های تخصصی برای استفاده از آمینکسیل

 • آمینکسیل را فقط باید به طور مستقیم روی پوست سر استفاده کنید. در صورت تماس اتفاقی با چشم، بینی یا دهان، ناحیه را به طور کامل با آب خنک شیر بشویید.
 • قبل و بعد از استفاده، دست های خود را بشویید.
 • به مدت 4 ساعت پس از استفاده از آمینکسیل، موهای خود را شامپو نزنید و از سشوار استفاده نکنید، زیرا این کار می تواند اثربخشی دارو را کاهش دهد.
 • در طول 2 هفته اول استفاده، ریزش مو ممکن است افزایش یابد. این حالت طبیعی است و نشانه ای از اثرگذاری آمینکسیل می باشد.
 • مراقب باشید که آمینکسیل روی صورتتان چکه نکند، زیرا ممکن است باعث رشد ناخواسته موهای صورت شود.
 • میزان رویش مجدد مو برای هر فرد متفاوت است. آمینکسیل ممکن است برای همه افراد موثر نباشد.

آمینکسیل در مقابل ماینوکسیدیل: کدامیک برای ریزش مو بهتر است؟

آمینکسیل و ماینوکسیدیل دو ماده تقویت کننده رشد مو هستند که به روشی مشابه عمل می کنند. آمینکسیل با مهار آنزیمی که مسئول تجمع کلاژن در اطراف فولیکول های مو است عمل می کند و ماینوکسیدیل با گشاد کردن رگ های خونی برای جریان بهتر خون به فولیکول های مو عمل می کند.

با درک مکانیسم‌های اثر، محدود کردن استفاده از محصولات مو به یک انتخابی فردی تبدیل می‌شود که با در نظر گرفتن عواملی مانند حساسیت، سن و عوارض جانبی انجام می‌شود.

آمینکسیل در مقایسه با ماینوکسیدیل عملاً هیچ عارضه جانبی ندارد و بنابراین از نظر ایمنی، اثربخشی و نتایج بهینه برتری دارد. مردم دیدگاه مثبتی نسبت به آمینکسیل دارند که به طور مستقیم روی ریشه مو عمل می کند تا استحکام و رشد مو را تامین کند.

تیم سلامت

مقالات مرتبط