انواع آزمایش خون برای ریزش مو

انواع آزمایش خون برای ریزش مو

در این مقاله می‌خوانید

ریزش موی ناگهانی را تجربه می کنید و در مورد رشد کند مو نگران هستید؟ ریزش شدید مو ممکن است به دلیل شرایط زمینه ای سلامتی باشد. ریزش مو می تواند یک تجربه استرس زا باشد و شما را در مورد علت آن و نحوه جلوگیری از آن دچار مشکل کند.

ممکن است در اینترنت به دنبال پاسخ برای ریزش مو باشید. برخی از منابع ژنتیک را عامل ریزش مو می دانند و برخی دیگر آن را ناشی از استرس و اضطراب زیاد یا استفاده از شامپوهای خشن عنوان می کنند، اما اگر می خواهید علت دقیق ریزش مو را بدانید، با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما ممکن است بر اساس نتایج آزمایش خون، به شما در یافتن علت دقیق ریزش مو کمک کند.

در این مقاله، به بررسی علل ریزش مو و انواع آزمایش خون برای ریزش مو برای تشخیص ریشه مشکل خواهیم پرداخت.

علل ریزش مو

 1. ژنتیک: آلوپسی آندروژنتیک، که به طور معمول به عنوان طاسی با الگوی مردانه یا ریزش مو با الگوی زنانه شناخته می شود، شایع ترین علت است که اغلب در خانواده ها وجود دارد. این عارضه ناشی از حساسیت به هورمون دی هیدروتستوسترون (DHT) است. برخی دیگر از شرایط ژنتیکی، مانند آلوپسی آره آتا که باعث ایجاد ریزش موی تکه تکه و آلوپسی سیکاتريسیال که منجر به زخم شدن و ریزش دائمی مو می شود، وجود دارد.
 2. تغییرات هورمونی: بدن در دوران بارداری و پس از بارداری، یائسگی، اختلالات تیروئید و سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOD) تغییرات هورمونی را تجربه می کند که ممکن است باعث ریزش موی موقت شود.
 3. شرایط پزشکی: افرادی که از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس یا آلوپسی آره آتا رنج می برند، می توانند با حمله به فولیکول های مو، باعث ریزش مو شوند. برخی از عفونت های پوست سر مانند کچلی و قارچ ها نیز می توانند باعث ریزش مو شوند. افرادی که تحت درمان های پزشکی خاصی مانند شیمی درمانی و رادیوتراپی قرار می گیرند، ممکن است به عنوان عوارض جانبی دچار ریزش موی موقت شوند.
 4. کمبودهای تغذیه ای: کمبود آهن، ویتامین D، بیوتین و سایر مواد مغذی ضروری می تواند بر رشد مو تأثیر گذاشته و منجر به ریزش مو شود.
 5. استرس و عوامل سبک زندگی: استرس عاطفی و جسمی می تواند باعث مشکلات ریزش مو شود. مدل موهای سفت، حالت دادن بیش از حد مو و درمان های شیمیایی می توانند به فولیکول های مو آسیب برسانند، موها را ضعیف کرده و باعث ریزش مو شوند.

آزمایش های خون ضروری برای تشخیص ریزش مو

پزشک شما می تواند با بررسی سابقه پزشکی، سابقه خانوادگی و عوامل سبک زندگی به شما در شناسایی علت ریزش مو کمک کند تا علل احتمالی را درک کنید. آزمایش خون می تواند به شناسایی عدم تعادل هورمونی، عملکرد تیروئید و کمبودهای تغذیه ای که ممکن است در ریزش مو نقش داشته باشد، کمک کند.

 • تست ویتامین D: کمبود ویتامین D می تواند باعث ریزش مو شود. آزمایش ویتامین D را برای تشخیص کمبود و تغییرات رژیم غذایی یا برای تامین نیازهای ویتامین D انجام دهید.
 • تست ویتامین B12: کمبود ویتامین B12 را که می تواند باعث موهای شکننده و ریزش مو شود، بررسی کنید. افرادی که رژیم گیاهخواری یا وگان سخت دارند یا دچار مشکلات گوارشی هستند و افراد بالای 60 سال حتما باید آزمایش ویتامین B12 را انجام دهند.
 • تست تیروئید: تیروئید بیش فعال یا کم کار می تواند چرخه رشد موی شما را مختل کند. آزمایشات عملکرد تیروئید می تواند این عدم تعادل ها را نشان دهد و درمان مناسب می تواند هورمون ها و رشد موی شما را دوباره به تعادل برساند.
 • مطالعات آهن با تست فریتین: این آزمایش میزان آهن خون را اندازه گیری می کند. سطح پایین آهن ممکن است باعث ریزش مو، خستگی و سایر علائم شود. مطالعات آهن با فریتین می تواند به شما در اطلاع از سطح آهن خون کمک کند و در صورت کمبود، گزارش خود را با پزشک مشورت کنید و از مکمل های آهن برای بازگرداندن رشد مو به مسیر طبیعی استفاده کنید.
 • تست هورمون جنسی: تغییرات هورمونی مانند دوران بارداری، یائسگی یا PCOS می تواند بر رشد مو تأثیر بگذارد. برای بررسی سطح هورمون ها، آزمایش خون مانند تستوسترون، DHEA و غربالگری هورمون های زنانه انجام دهید.
 • آزمایش CBC: آزمایش CBC به اندازه‌گیری اجزای خون برای تشخیص بیماری‌های مختلف از جمله کم‌خونی ناشی از کمبود آهن و ریزش مو کمک می‌کند. این آزمایش اطلاعاتی در مورد گلبول های سفید و پلاکت ها ارائه می دهد که می تواند به شناسایی شرایط التهابی احتمالی کمک کند که در ریزش مو نقش دارد.
 • قند خون: قند خون کنترل نشده می تواند بر رشد مو تأثیر بگذارد و باعث ریزش شدید مو شود. برای افراد مبتلا به دیابت یا مشکوک به مقاومت به انسولین، کنترل قند خون مهم است. برای اطلاع از وضعیت قند خون خود، آزمایش HbA1c را از آزمایشگاه نزدیک محل زندگیتان تهیه کنید.
 • سطوح پروتئین ESR و C-reactive: آزمایشات ESR و C-reactive نشانگر التهاب در بدن هستند. سطوح بالای آنها می تواند نشان دهنده یک بیماری خود ایمنی زمینه ای مانند لوپوس باشد که می تواند باعث ریزش مو شود. آزمایشات ESR و پروتئین C-reactive همراه با سایر آزمایشات برای رد علل التهابی ریزش مو تجویز می شود.

چگونه از ریزش مو جلوگیری کنیم؟

در حالی که نمی توانید ریزش مو را به طور کامل متوقف کنید، اما کارهای زیادی می توانید برای جلوگیری از ریزش مو و تقویت رشد موهای سالم انجام دهید. در اینجا چند نکته وجود دارد:

 • رژیم غذایی سالم: رژیم غذایی بخش مهمی است که تمام نیازهای روزانه شما به پروتئین، آهن، ویتامین ها و مواد معدنی مانند روی و بیوتین را که برای رشد سالم مو ضروری هستند، تامین می کند. بنابراین، برای تغذیه فولیکول های مو، سالم غذا بخورید و آب کافی بنوشید. همچنین از عادات ناسالمی که ممکن است باعث التهاب و ریزش مو شوند، خودداری کنید.
 • مراقبت از مو: شامپو مناسب برای نوع و بافت موی خود را انتخاب کنید. برای بهترین توصیه با پزشک خود مشورت کنید. شامپوهای خشن و شستشوی بیش از حد ممکن است ریشه مو را ضعیف و آسیب برساند. علاوه بر این، روغن زدن و ماساژ منظم پوست سر می تواند گردش خون را برای تقویت رشد مو بهبود بخشد.
 • مدیریت استرس: بسیاری از تحقیقات نشان می دهد که استرس و اضطراب می تواند باعث ریزش مو شود. بنابراین، اگر متوجه ریزش موی بیش از حد شده اید، برای خود وقت بگذارید و یوگا و مدیتیشن انجام دهید. کمبود خواب را با کار جبران نکنید و روزانه 7-8 ساعت خواب کافی داشته باشید.
 • انجام آزمایش: اگر ریزش موی شدید را تجربه می کنید، ممکن است به دلیل مشکلات سلامتی مانند تغییرات هورمونی، کمبود آهن یا اختلال عملکرد تیروئید باشد. با پزشک خود مشورت کنید و برای ریزش مو آزمایش خون بدهید.

جمع بندی

ریزش مو مشکلی رایج است که هم مردان و هم زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. در حالی که ریزش مو می تواند آزاردهنده باشد، درک علل احتمالی از طریق آزمایش خون می تواند به شما در مدیریت وضعیتتان کمک کند. آزمایش خون منظم برای ریزش مو می تواند روند بهبود شما را پیگیری کند و اطمینان حاصل کند که برنامه درمانی شما موثر است. با تشخیص و درمان مناسب، می توانید سلامت موهای خود را به دست آورید و اعتماد به نفس خود را بازیابید. اگر دچار ریزش مو هستید، برای آزمایش خون از پزشک خود وقت بگیرید. برای جلوگیری از ریزش مو، نکات سلامتی را دنبال کنید و برای آزمایش خون ریزش مو به آزمایشگاه مراجعه نمایید.

تیم سلامت

مقالات مرتبط